Hakkımda

4407Y

Uzman Psikolog Derya Gülterler, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Alanı’nda yüksek lisansını “Anne-Babaların Uyguladıkları Disiplin Yöntemlerinin Çocukların Disiplin, İçselleştirme, Sosyal Yeterlik Ve Bilişsel Olgunlaşma Sorunları İle İlişkisi” konulu tez çalışması ile yapmıştır. Yüksek Lisans eğitimi süresince hem çocuk ve ergen hem de erişkin psikolojisi alanlarında psikolojik test ve terapi eğitimleri almıştır.  Oyun Terapi eğitimini bu yıllarda Prof. Dr. Ferhunde Öktem’in süpervizyonu ile, Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini ise Prof. Dr. Gonca Soygüt ve Prof. Dr. Elif Barışkın’nın süpervizyonu ile  tamamlamıştır.

Üniversite yıllarında, 3 yıl süresince Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde gönüllü akran danışman olarak görev yapmıştır. Bunun yanısıra Türk Eğitim Derneği Genel Merkezi’nde burslu öğrencilerden sorumlu psikolog olarak çalışmıştır.

2001 yılında Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Doç. Dr. Bilge Ataca tarafından yürütülmekte olan “Çocuğun Değeri” isimli araştırma projesinde; yine aynı yılda başlanmış olan Doç. Dr. Serra Müderrisoğlu süpervizyonunda sürdürülen “Sokağa İtilen Çocuklar için Abilik/Ablalık” projesinde görev almıştır. Bunun yanısıra “Kontrol Odağı ve Cinsiyetin, Stres Algısı ve Sosyal Destek Kullanımı ile İlişkisi”, “Emeklilik Sonrası Yaşama Uyum”, “OKB ve ADHD’li Çocuklarının Aile Ortamları”na ilişkin araştırmalarını çeşitli araştırma gruplarıyla sürdürmüştür. Sokak çocukları ve suça sürüklenen çocuklar ile ilgili sosyal sorumluluk projelerinde yer almıştır.

2007-2013 yılları arasında Bengi Semerci Enstitüsü’nde çocuk, ergen ve erişkinlere psikoterapi hizmeti vermiştir. Enstitü bünyesinde çıkan “Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?”, “Ergen Ruh Sağlığı” gibi kitapların hazırlanmasında emeği geçen isimler arasındadır.  2008 yılında TRT ekranlarında yayınlanan “Yaşam Sohbetleri” isimli programın danışmanlarındandır. 2011-2013 yılları arasında “Selpakla Tuvalete Merhaba” projesinin hayata geçirilmesi ve çocuklara en doğru şekliyle tuvalet eğitiminin verilmesi konusunda, danışmanlık yapmış; Türkiye’nin çeşitli illerinde seminerler vermiştir.

Gülterler, 2008 yılından bu yana Gestalt Terapi alanında eğitimine Doç. Dr. Hanna Nita Scherler’in süpervizyonu ile devam etmektedir. 2013 yılının Aralık ayı itibarıyla çalışmalarını Atölye Psikoloji çatısı altında sürdürmeye başlamıştır.  Burada  çocuk, ergen ve erişkinlere yönelik psikoterapi hizmetlerinin yanı sıra hem anne-babalara, hem de kurumlara yönelik eğitimler vermektedir. 2014 yılından bu yana İstanbul Koruyucu Aile Derneği ile işbirliği içerisinde, kurum bakımındaki çocuklara, gönüllü ailelere ve koruyucu ailelere gönüllü hizmetler vermektedir. 2020 Mart’ı itibarıyla yayınlanan Atölye Psikoloji Kayıtta programını, Uzm. Psk Aslı Soyer ile hazırlamakta ve sunmaktadırlar.

Derya Gülterler,  psikoterapide yetkinliğin ve etik standartları karşılamanın ölçütü olan EuroPsy Europian Certificate in Psychotherapy belgesini almaya hak kazanmış, Türkiye’deki az sayıda psikoterapistten birisidir.

SERTİFİKALAR VE KATILIM BELGELERİ

Aralık,     2019 –  Özgül Öğrenme Güçlüğü Bataryası (ÖÖGB) / Dr. Cihat Çelik (TPD)

Aralık,     2016 –  Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-IV (Wisc4) / Dr. Cihat Çelik ve Dr. Esra Güven (TPD)

Mayıs,      2016 – EuroPsy European Certificate in Psychotherapy (Registered EuroPsy Psychotherapist)

Kasım,      2015 – The Drama of Being an Adolescent / Jon Blend (The Gestalt Center of London)

Şubat,       2015 – EuroPsy European Certificate in Psychology (Registered EuroPsy Psychologist)

Haziran,    2015 – Gestalt İleri Düzey Teorik Eğitimleri / Doç. Dr. Hanna Nita Scherler

Eylül,        2014 – Action Methods in Child Work: Psychodrama, Sociodrama and Spontaneity Theater / Rebecca Walters (Hudson Valley Psychodrama Institute)

Haziran,   2013 – Peri Masalları Testi Teori, Uygulama ve Yorumlanması / İrem Erdem Atak (Rorschach ve Projektif Testler Derneği)

Nisan,       2013 – A Gestalt Approach to Working with Children and Adolescents / Jon Blend (The Gestalt Center of London)

Mart,         2013 – Dreams. Anxiety & Conflict From A Gestalt Perspective /Lester P. Wyman (Gestalt Institute of Cleveland)

Aralık,      2012 – Contacting & Expressing: A Practice of Presence / Christine Price (Esalen Institute)

Şubat,       2012 – Introductory Jungian Sandplay Workshop / Lenore F. Steinhardt ( School of Advanced Studies, Kibbutzim College of Education in Tel Aviv)

Temmuz, 2010 – Aile Terapileri Temel Eğitimi / Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu (ODTÜ, SEM)

Mayıs,      2010 – Gestalt Terapi (2 yıl + 1 yıl Practicum) / Doç. Dr. Hanna Nita Scherler

Mart,         2010 – A Passion for Life within Gestalt Psychoterapy Practice / Lynda Osborne (International Coaching Federation)

Eylül,        2009 – Improvisation within Gestalt Psychoterapy Practice / Lester P. Wyman (Gestalt Institute of Cleveland)

Nisan,       2009 – Anne Baba Direnci ile Başaçıkma: Filial Terapi Yaklaşımı / Dr. Rise Van Fleet (Family and Play Therapy Center)

Şubat,       2008 – Çocuklarda Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulamaları ve Agresyonu Azaltmakta Kontrol Becerilerinin Kazandırılması / Prof. Tammie Ronen

Şubat,       2008 – Denver II Gelişimsel Tarama Testi / Prof. Dr. Banu Anlar (Türkiye Çocuk Nörolojisi Vakfı)

Kasım,      2007 – Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği / Prof. Dr. Gülsen Erden (Türk Psikologlar Derneği)

Ocak ,        2006 – Şema Terapi / Dr. Jeffrey E. Young (Schema Therapy Institute)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s