Sorun Sende Değil Bende

İlişkileri Sağlıklı Bitirebilmenin Kuralları

İlişkileri bitirmek zordur; çünkü bir kimseye ayrılmak istediğinizi söylerken onun duyduyu şey “sevilmeye değer olmadığı”dır aslında.

Son günlerde yapılan bir araştırmaya göre 13-17 yaşlar arasındaki ergenlerin %24’ü için mesaj ya da mail gibi yazılı bir biçimde ayrıldığını söylemekte hiçbir sakınca yok. Standarford Üniversitesi’nden sosyolog Clifford Nass, insanların özellikle de sosyal yeterlikleri kısıtlıysa yüz yüze ayrılığı söylemekte zorlandıklarını söylüyor.
Ayrılıkların en iyisi, karşınızdaki kişide kabul ve en az ruhsal hasar yaratanı. En az ruhsal hasardan kastedilen de ilişkinin mutlu hatıralarını mahvetmeyecek ölçüde bir üzüntü yaratması. Ayrılmanın bu noktadaki en karmaşık yanı, bir zamanlar insanın en derinlerdeki ihtiyaçlarını karşılayan kişiye kendisini değersiz hissettirmemek. Eğer kişi kendini reddedilmiş hissediyorsa ve gittikçe değersizleştiriyorsa beyin fonksiyonları da tıpkı bir alkol ya da madde bağımlısının çekilme semptomlarında olduğu gibi tepkiler vermeye başlıyor.

Rytgers Üniversitesi’nden Helen Fisher tam da bu konuda uzun uzun araştırmalar yapan bir isim. Çalışmalarında şunu bulmuş: Ayrılığın hemen ardındaki gün ve haftalarda, eski sevgiliyi düşünmeye başlayan kişilerin beyinlerinin belli bölümleri her zamankinden farklı tepkiler vermeye başlıyor. Bu bölgeler kokain ya da nikotin bağımlılarının bu maddeleri bulamadıklarındaki uyarı veren bölümleri aynı zamanda. Bağlanma ve büyük acılar yaşandığında aktive olan bölgeler.

Bağlanma derken…

Bizler bağlanmayı temelde “güvenli” ve “güvensiz” bağlanma diye iki alt birimde ele alıyoruz. Eğer bebekliğinizden beri size bakım veren kişiler (anneniz, bakıcınız vs.) sizinle güvenli bir ilişki kuruyor, ihtiyaçlarınızı karşılıyor, ne zaman ihtiyacınız olsa yanınızda olabileceklerine dair bir rahatlık sağlıyorlarsa güvenli bağlanmanın temelleri atılmış demektir. Bebekliğinden itibaren güvenli bağlanarak yetişme şansını bulmuş olan kişiler, yıllar sonra sevgililerinden ayrılırken de bunu çok acı verici ve kendilerine olan güvenlerini sarsıcı bir şey gibi ele almıyorlar. Elbette ki, biten bir ilişki üzücü oluyor; ama hayatlarının sonu olmuyor, onları bu ilişkinin bitişi elden ayaktan düşürmüyor.

Güvensiz bağlanan kişilerse ayrılmaları son derece öfkeli bir şekilde karşılıyor ve asla bu ayrılıktaki paylarına ilişkin sorumluluk kabul etmiyorlar. Çoğunlukla da durumu akışına bırakıp, hayatlarını bundan bağımsız sürdüremiyorlar. Ya defalarca eski sevgiliye dönmenin peşinde oluyor ya da hemen kendilerine sorgusuzca yeni bir sevgili buluyorlar.

“Psycology Today” dergisinin Şubat 2011 sayısında en iyi şekilde ayrılabilmenin 12 kuralından bahsetmiş Elizabeth Svoboda. Gerçekten ayrılmanın iyisi olur mu bilmem ama ben de aklınızın bir ucunda kalsın diye sizlere özetleyeceğim :

1. Ayrılmayı istemenin sorumluluğunu alın
2. Ayrılığı yüz yüze görüşmenizde söyleyin
3. Onurlu bir bitiriş yapın
4. Dürüst olun
5. Klişelerden uzak durun
6. Adım adım hataları saymayı bırakın
7. Ayrılıyor olmanız net olsun, açık kapı bırakmayın
8. Birlikte paylaşılan güzel anıları hatırlayın
9. Onun düşüncelerine itiraz edip, karşı çıkmayın. Saygı duyun
10. Onu dünyanın en kötü insanı haline getirmeyin
11. Ayrılıktan duyduğunuz acıyı saklayıp, gizlemeye çalışmayın
12. Ruh eşinizi kaybetmişsiniz gibi düşünmekten uzak durun

Biz hep bir ilişkiye başlamanın zor olduğunu sanırız. Hal bu ki tüm bu bahsettiklerimize bakacak olursak, sağlıklı bir şekilde bitirmek nerdeyse başlamaktan bile zor.
Tüm bitişlerin, yeni güzel başlangıçlar için bir fırsat olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s